Blog

Blog

Jak przedłużyć żywotność baterii w laptopie?


Doskonale wiemy co zrobić, aby niepodłączony do gniazda laptop pracował dłużej. Nawet nie musimy ręcznie zmieniać ustawień, ponieważ istnieją specjalne plany zasilania w ustawieniach systemów operacyjnych. Co jednak zrobić, aby sam akumulator miał dłuższą żywotność? Wiele błędów popełniają firmy, których sprzęt działa praktycznie bez wytchnienia. Oto kilka porad, aby mogły one ograniczyć zużycie baterii, oszczędzić sprzęt, a tym samym przyczynić się do zmniejszenia ilości e-odpadów, które przez duże firmy są generowane w sporych ilościach.

1. Nie powinno się wykorzystywać baterii do samego końca, aż spadnie do 0%. Całe szczęście nowe systemy operacyjnie usypiają sprzęt, zanim poziom baterii spadnie do zera – najczęściej jest to 5%, czyli „krytyczny poziom energii baterii.

2. Baterii szkodzi przegrzewanie, dlatego ważne jest odpowiednie chłodzenie sprzętu. Warto sprawdzać czy wszystkie wloty powietrza są odsłonięte. Nie należy również kłaść ich na miękkich powierzchniach, co niestety w wielu firmach nie jest przestrzegane.

3. Pozwól akumulatorowi odpocząć. Baterie wykorzystywane w laptopach mają ograniczaną ilość cykli ładowania. Przy stanowisku pracy, zazwyczaj jest dostęp do stałego źródła energii, więc nie ma potrzeby trzymania akumulatora pod ciągłym napięciem, przechodząc bez przerwy cykl rozładowywania i ładowania. Jeśli więc przez dłuższy czas podczas pracy sprzęt jest podłączony do gniazda, warto wcześniej wyjąć akumulator. Należy jednak pamiętać, że bateria przed wyjęciem powinna być przynajmniej w połowie naładowana. Nie należy tego robić również podczas pracy laptopa lub nawet w stanie uśpienia czy hibernacji (to samo się tyczy montażu akumulatora). Trzeba jednak pamiętać, że baterię należy regularnie wkładać do laptopa i uruchamiać.