Blog

Blog

Jak dbać o monitor w miejscu pracy?


Mimo ogromnej popularności notebooków, w pracy znacznie wygodniej jest korzystać z zewnętrznego monitora LCD o dużej przekątnej ekranu. O taki monitor warto jednak dbać, ponieważ wpływa to na komfort pracy oraz awaryjność sprzętu. Czego więc unikać?

Podstawową czynnością, choć często zapominaną, jest oczywiście czyszczenie ekranu. Monitor z łatwością przyciąga zabrudzenia – przede wszystkim kurz, który po kilku dniach ogranicza emisję światła, pogarszając tym samym obraz oraz zmuszając nasz wzrok do większego wysiłku. Kurz wnika również w szpary w obudowie, co po pewnym czasie może skutkować koniecznością rozebrania monitora i wyczyszczenia go od wewnątrz (tym powinien zająć się doświadczony serwis, aby nie uszkodzić innych elementów sprzętu). Monitor powinien być czyszczony przynajmniej raz w tygodniu, przy użyciu ściereczki z mikrofibry oraz dedykowanych środków do czyszczenia ekranów LCD.

Wielu pracowników kończąc swoją pracę, wyłącza jedynie komputer, pozostawiając monitor w trybie uśpienia. Nie wpływa to jakoś wyraźnie na samą trwałość sprzętu, ale ta niepozorna, świecąca się lampka, potrafi pobrać znacznie więcej energii w ciągu dobry, niż może się nam wydawać.

Zakaz jedzenia przed komputerem nie powinien być wyłącznie mało istotnym punktem w przepisach BHP. Jest on niezwykle ważny w związku z dbałością nie tylko o monitor, ale także klawiaturę oraz myszkę. Pracownicy chcąc zaoszczędzić czas, drugie śniadanie spożywają przed ekranem komputera. Nie jest to zbyt mądry pomysł. Do serwisu trafia wiele sprzętu po zalaniu gorącym płynem lub uszkodzonego podczas ratowania przed zalaniem – najczęściej monitory zrzucone z biurka.